Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na podkategórie Preskočiť na hlavný obsah
Štvrtok, 17.10.2019, meniny má Hedviga
Hlavne menu Vychytané darčeky
Hlavny obsah

Najnovšie príspevky

Otocka na vode

Otocka na vode

Krasokorculiar Tomáš Verner

Krasokorculiar Tomáš Verner

Láska k tebe

Láska k tebe

Ani vesmír nie je taký nekonečný ako moja láska k tebe.

Bahniatka

Bahniatka

Zeleno biela

Zeleno biela

Farebné velkonocné vajícka

Farebné velkonocné vajícka

Zatváram oči

Zatváram oči

Zatváram oči, vidím ťa v obrysoch.
Si vedľa mňa stále, si v mojich snoch.
Slová, cestu mi kamienky ukázali,
tvoju tvár mi poskladali.
Srdce sa mi silno zachvelo,
kráčala som k tebe,
no zrazu sa zahmlilo
Hmla, strach ma začal vnárať
vynoril sa ku mne duch,
začal ku… pokračovať

Preco je zelený štvrtok zelený

Preco je zelený štvrtok zelený

Zelený štvrtok – je zrejme pomenovaný podla zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš modlil a bol zatknutý vojakmi. Iné vysvetlenie hovorí, že názov pochádza z germánskeho bohoslužobného názvoslovia, zo slova greinen – nariekat. V starej cirkvi sa totiž v tento den konalo zmierenie kajúcnikov. Biskup ich rozhrešil a prijal do spolocenstva veriacich. Hriešnici sa podobali suchým ratolestiam, ktoré sa pokáním a rozhrešením zazelenali na strome cirkvi.

Zelený štvrtok

Zelený štvrtok

Dnes sa zacína Velkonocné posvätné trojdnie alebo triduum – Zelený štvrtok, Velký piatok a Biela sobota. Všetky dni majú bohatý liturgický obsah a symboliku.

Je to spolocné pomenovanie troch dní, v ktorých si Cirkev pripomína Kristovu smrt na Velký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmrtvychvstanie na Velkonocnú nedelu.

Podstatou Zeleného štvrtka je spomienka na ustanovenie Sviatosti Oltárnej i sviatosti knazstva. Na Zelený štvrtok predpoludním biskupi slúžia sväté omše so všetkými knazmi svojich diecéz, táto svätá omša sa nazýva Missa chrismatis. Pri omšiach posväcujú tri druhy oleja: krizmu, olej katechumenov a olej chorých. Olej je znamením sily. V liturgii sa olej používa pri krste, birmovaní, sviatosti pomazania chorých a pri vysvätení knazov.

Veľká noc je drina

Veľká noc je drina

Ide zajko zo šibačky, ožratý je ako táčky, vypil veľa vodky, rumu, rozbil si na ceste hubu, roztrepal si všetky vajcia, motá ho a v kuse vracia, teraz plače ruky spína, tá Veľká Noc to je drina.

Horúca kaša

Horúca kaša

Ani jedna kaša sa taká horúca neje, ako sa navarí.

Dvaja Estónci

Dvaja Estónci

Estónec stojí pri železničnej trati. Po chvíli ide okolo ďalší Estónec na drezine. Celý udýchaný tlačí páku dreziny hore a dolu. Prvý Estónec sa pýta:
- Ďaleko je do Talinu?
– Nie je to ďaleko.
Prvý Estónec si naskočí na drezinu a chytí sa páky. Hore, dolu, hore, dolu. Po dvoch hodinách mlčanlivého tlačenia sa spýta znovu:
- Ďaleko je do Talinu?
– No teraz už je.